rajstopy nylonowe w Polsce

Historia rajstop nylonowych – w pogoni za stylem i wygodą

Rajstopy były dawniej noszone zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Na początku były pończochy, które chroniły przed chłodem i dodatkowo usprawniały krążenie krwi. Jako, że były on wytwarzane na początku z jedwabiu, to mogli pozwolić sobie na tego typu luksus wyłącznie przedstawiciele bogatej arystokracji. Obecnie jest to tak powszechna cześć kobiecego stroju, że każda mała dziewczynka, nastolatka czy dojrzała kobieta mają przynajmniej jedną parę rajstop w swojej garderobie. Bogactwo asortymentu sprawia, że są rajstopy dostępne są w różnych rozmiarach, kolorach, grubościach, wzorach i zdobieniach.

moda na nylony
Od pończoch do rajstop

W XVI wieku jeszcze nikt nie miał pojęcia o czymś takim jak rajstopy. Pojawiły się za to jedwabne pończochy, które były ręcznie robione wyłącznie dla królowej Elżbiety I. W roku 1589 została wynaleziona maszyna do robienia pończoch, jednakże ich jakość pozostawiała wówczas jeszcze wiele do życzenia. Tak naprawdę dopiero dziewięć lat później została skonstruowana maszyna do robienia pończoch z jedwabiu, z które spodobały się królowej. Wówczas królowały pończochy z angielskiej wełny, a we wczesnych latach 40-tych pojawiły się pierwsze pary pończoch nylonowych, które od razu stały się bestsellerem wśród kobiet. Były one na tyle popularne, że fabryki nie nadążały z ich produkcją. Niestety w roku 1942 nylon stał się towarem trudno dostępnym ze względu na wykorzystanie całego surowca na potrzeby wojska. Po zakończeniu wojny produkcja nylonowych pończoch rozpoczęła się ponownie. FF-y z lat 40 i 50-tych były wytwarzane z jedwabistego nierozciągliwego i cienkiego włókna nylonowego. Nie mogło wówczas zabraknąć szwu, które utrzymywały pończochy w całości. Oryginalne nylony produkowane były w kolorze białym, a następnie farbowane i poddawane działaniu pary wodnej. Dzięki temu możliwe było zaciśnięcie wszelkich oczek, pozbycie się pofałdowań oraz nadanie pończochom pożądanego kształtu.

popularność rajstop nylonowych
Nylon hitem

Współczesna wersja rajstop została wynaleziona tak naprawdę dopiero w roku 1959 przez Allena Ganta. Powstały one z myślą o żonie ich twórcy, która zważywszy na swój błogosławiony stan narzekała na noszenie tradycyjnych pończoch. Allen Gant wynalazł zatem dla swojej żony coś wygodniejszego, łącząc damskie reformy z pończochami. Po pojawieniu się tego produktu na rynku, kobiety zaczęły masowo sięgać po rajstopy, chociaż nie były one zbyt elastyczne. Na prośbę tancerki Allen Giant ulepszył swój produkt, projektując cienkie rajstopy bez szwów, do wykonania których posłużył się cienkim nylonem. Produkt ten nosił nazwę panti-legs. Wraz z pojawieniem się mody na mini spódniczki, rajstopy stały się niezbędnym elementem stroju każdej kobiety.

W połowie XX wieku współpracownik kampanii DuPont stworzył nylon, co zajęło chemikowi aż kilka lat. Wynalezienie nylonu dla Du Pont rozpoczęło się już tak naprawdę w roku 1928. Tak oto grupa ośmiu ludzi, w tym części chemików, stosunków szybko wytworzyła pierwsze próbki syntetycznego włókna o nazwie neoprene. Niestety włókna te rozpuszczały się w wysokiej temperaturze i ulegały zniszczeniu pod wpływem suchych rozpuszczalników. Dopiero w roku 1934 udało się wyciągnąć syntetyczne włókno odporne na rozpuszczanie się, czyli nylon. Włókno zostało zsyntetyzowane w roku 1935.

Rajstopy nylonowe nie marszczyły się, nie rozciągały się na piętach ani kolanach oraz bezproblemowo można było je założyć. Na ich korzyść przemawiał także fakt, że bardzo dobrze przylegały. Nic więc dziwnego, że w błyskawicznym tempie zdobyły ogromną sławę, a następnie zostały zastąpione rajstopami nylonowymi. Obecnie do dyspozycji są różne rodzaje rajstop nylonowych, w zależności od gęstości splotu włókien (DEN). W przypadku gorących dni najlepszym wyborem będą rajstopy nylonowe od 5 do 20 DEN. Z kolei na co dzień warto sięgać po rajstopy od 30 do 60 DEN. Wraz z nadejściem zimniejszych dni zaleca się nosić rajstopy 70 DEN, a w celu ochrony nóg przed mrozami najlepszym wyborem będą rajstopy nylonowe ponad 100 DEN.

moda na nylony na świecie
Nylonowa rewolucja w Polsce

W Polsce szał na nylonowe pończochy miał miejsce w II połowie XX wieku i wówczas każda kobieta marzyła o posiadaniu chociaż jednej pary seksownych pończoch z nylonu. Pojawił się nawet rodzimy odpowiednik nylonu czyli stylon. Wówczas produkcją stylonowych pończoch zajęły się po II wojnie światowej Państwowe Zjednoczone Zakłady Przemysłu Pończoszniczego, czyli Feniks z Łodzi. Wraz z upływem czasu stylony z Łodzi zostały wyparte przez rajstopy produkowane z włókna poliamidowego lub poliestrowego. Następnie w Polsce nastała moda na rajstopy z motywami kwiatowymi, potem rajstopy z włóknem Lycra, a następnie pojawiły się na rynku rajstopy z bioaktywnymi minerałami wspomagające walkę z cellulitem, rajstopy szyte i zupełnie kryjące oraz rajstopy bezszwowe.

źródło: http://www.kobieta.pl/artykul/rzecz-o-ff-ach-nylony

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *