kultowe spodnie

Jeansy i ich kulturowa rola w okresie PRL-u

Jeansy znane są na całym świecie i cieszą się obecnie ogromną popularnością. Można powiedzieć, że praktycznie każdy posiada chociaż jedną parę tego typu spodni w swojej garderobie w Polsce – niezależnie od tego czy chodzi o mężczyznę czy też o kobietę. Są one tak powszechnym towarem, że aż trudno sobie wyobrazić, że w PRL były luksusem. Na wagę złota stało się posiadanie znajomych/rodziny w Ameryce, którzy mogli wysłać paczkę czy też przywieźć ze sobą granatowe sztruksowe levisy. Posiadanie amerykańskich jeansów było w PRLu czymś trudno dostępnym i nie każdego było nawet stać na ich zakup. Co ciekawe, na polskim rynku pojawiły się wówczas ich peerelowskie odpowiedniki, nazywane potocznie teksasami. Nareszcie mniej zamożna część społeczeństwa mogła pochwalić się „prawie” jeansami produkowanymi przez szczecińską Odrę.

kultowe spodnie
Jeansy – najsłynniejsze spodnie świata

Początkowo spodnie jeansowe były przeznaczone do ciężkiej pracy na farmie, a dopiero później stały się modnym ubiorem. Co ciekawe, początki jeansowych polegały na przywożeniu ich przez marynarzy i sprzedawaniu w tak zwanych ciuchcach. Wszystko zmieniło się odkąd postał w roku 1962 Zakład Przemysłu Odzieżowego ODRA. Zakład ten zajmował się między innymi szyciem jeansowych spodni z polskiej tkaniny zwanej Arizoną (połączenie bawełny ze sztucznym włóknem). Hitem stały się jeansy nazywane marmurkami, które powstawały z powycieranej i wybielonej tkaniny. Ludzie wręcz ustawiali się w kolejkach, aby móc wejść w ich posiadanie. Określano je mianem pancernych jeansów, gdyż wszywano na lewej tylnej kieszeni plakietkę z załogą pancerną i psem Szarikiem.

spodnie  jeansowe
Moda wciąż się zmienia

W modzie jest tak, że trendy co roku się zmieniają, ale po jakimś czasie na nowo powracają kultowe stroje. Jeansy zdają się nigdy nie wychodzić z mody. Za czasów PRL trudno niestety było uchodzić za modną osobę, gdyż sklepy świeciły pustkami. Ludzie wówczas rzadko się wyróżniali swoimi oryginalnymi strojami. Przełom nastąpił po napływie ubrań z Zachodu, dzięki czemu na polskich ulicach pojawiły się kolorowe kreacje. Warto zaznaczyć, że czasy powojenne XX wieku uważane są za początki kultury młodzieżowej, podczas której wyodrębnił się nowy styl. Na początku PRLu ubierano się tak, jak wymagała tego dana partia lub sprzeciwiano się politycznym zaleceniom. Młodzi ludzie zaczęli naśladować style popularnych w tych czasach artystów i identyfikować się z zachodnią subkulturą. Wzorując się na zespole The Rolling Stones, powstał wizerunek złego chłopca, ubranego w skórzaną kurtkę z ćwiekami oraz w obdarte spodnie jeansowe. Z kolei na przełomie lat 60– i 70-tych pojawiła się moda hipisowska. Był to sposób na zamanifestowanie swoich poglądów dotyczących sprzeciwu wobec władzy, poczucia wszechogarniającego niespełnienia i absurdu. Hipisi marzyli o wolnym świecie. Nosili oni kwieciste koszule, swetry bez podkoszulka oraz połatane i podarte jeansy. Tym oto sposobem wskazywali oni na swoje niedopasowanie do istniejącego wówczas systemu. Młodzież polska zaczęła nosić jeansy dzwony, jeansowe kurtki oraz stroje ludowe, kwieciste chusty, stroje z góralskimi motywami i bananowe spódnice.

powstanie jeansów
Dalsze losy jeansowych spodni w okresie PRLu

W latach 70-tych nastąpiła prawdziwa rewolucja, a mianowicie doszło do upowszechnienia damskich spodni, które zaczęły być noszone nie tylko w domu, w pracy czy na boisku. Jeszcze do niedawna założenie spodni równało się ze skandalicznym zachowaniem, łamiących panujące wówczas obyczaje. Nie było mowy o tym, aby spodnie stanowiły część oficjalnego ubioru. W społeczeństwie bardzo szybko zaczęły dominować wyroby jeansowe, kojarzone z kulturą amerykańską. Najmodniejsze były niebieskie jeansy, chociaż w Polsce najczęściej dostępne były one w wersji szarej. Najbardziej pożądanymi jeansami były te marki Lee, następnie Levisom i Wranglerom. Oprócz niebieskiego i szarego jeansu, do wyboru było wiele innych kolorów – jeans zielony, beżowy, wzorzysty czy też odbarwiony. Bardzo modne stało się również łączenie ze sobą kilku tkanin.

Z kolei pod koniec lat 70-tych nastąpiła era disco polo, a styl ten został zainspirowany Gorączką Sobotniej Nocy i przebojami Bee Gees. Jako, że modne stało się podkreślenie walorów swojego ciała, pożądane były jeansy w wersji obcisłej. Pojawiła się także rock’n’rollowa kolekcja, w której znalazły się między innymi granatowe jeansy dla mężczyzn. W roku 1983 młodzież zaczęła organizować się w subkulturach w celu wyrażenia swojej niechęci do rzeczywistości i braku wiary w jakikolwiek zmiany. Tak oto wyłoniła się kultura punków – irokezy, tapirowane włosy, skórzane kurtki z ćwiekami, kurtki wojskowe, podarte jeansy, łańcuchy, agrafki, chusty i koszule z radykalnymi hasłami/symbolami.

źródło: www.zsi71.edu.pl/prace/Jeansy.ppsx

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *