sukienka na każdą okazję

„Mała czarna” – czyli podstawowy element damskiej garderoby

Właściwie każda kobieta jest posiadaczką sporych rozmiarów garderoby. Niezależnie od tego, jak dużo ciuchów posiada w swojej szafie, wśród odzieży powinna znaleźć się ta jedna sukienka, którą założyć można właściwie na każdą okazję. Mowa oczywiście o tak zwanej małej czarnej. Czym jest „mała czarna”? Kto sprawił, że ten rodzaj sukienki zagościł na dobre w szafach kobiet z całego świata? Zapraszamy do wspólnej, historycznej podróży śladami „małej czarnej”.sukienka na każdą okazję

Mała czarna – „Ford wśród sukienek”

Takimi słowami magazyn Vogue opisał zaprojektowaną i spopularyzowaną przez znaną na całym świecie projektantkę mody Coco Chanel niewielką, nieskomplikowaną, czarną sukienkę. Jako uzasadnienie tego porównania napisano, że taki rodzaj sukienki jest równie popularny i uniwersalny jak samochody tej marki. Mała czarna jest to elegancka w swojej prostocie sukienka, która pasuje do każdej kobiety i na każdą okazję. Dzięki swojej prostocie, doskonale dopasowuje się do różnych dodatków – od dodatkowych elementów garderoby, poprzez mniej lub bardziej wyszukaną biżuterię, skończywszy na nakryciach głowy i obuwiach. Mała czarna doskonale nadaje się na wyjście do teatru, spotkanie biznesowe czy przyjęcie rodzinne. Po prostu doskonała sukienka na każdą okazję. O możliwych stylizacjach napiszemy w dalszej części artykułu.

Z jakiego powodu powstała mała czarna?

Zanim opowiemy nieco o historii tego przełomowego elementu garderoby, postaramy się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego taka sukienka w ogóle powstała. Głównym założeniem, dla którego została stworzona prosta, czarna sukienka na każdą okazję była rewolucja, która działa się na świecie w latach dwudziestych poprzedniego stulecia. Kobiety walczące o swoje prawa na całym świecie (zwłaszcza na Zachodzie) oraz popularyzacja ruchów feministycznych zaczęły kreować wizerunek kobiety wolnej i niezależnej od mężczyzny.

Mała czarna – przełom w świecie mody

Do czasów Coco Chanel kolor czarny właściwie nie był używany przez projektantów mody, ponieważ kojarzył się ze śmiercią i z żałobą. Coco Chanel pokazała, że czerń może być elegancka i pasować do każdej kobiety, niezależnie od wieku i figury.

najsłuniejjsza projektantka XX wieku

Historia małej czarnej

Niektóre źródła podają, że pierwsze wzmianki o małej czarnej pochodzą z roku 1918 lub 1920. To by oznaczało, że Coco Chanel nie wymyśliła samodzielnie takiej sukienki, tylko wzorowała się na czyimś pomyśle. Nawet, jeśli byłoby to prawdą, w dalszym ciągu to Coco Chanel będzie uznawana za matkę i twórczynię słynnej małej czarnej. To ona po raz pierwszy w historii opublikowała rysunki prostej, czarnej sukienki na każdą okazję na łamach magazynu Vogue. Miało to miejsce w roku 1926. Magazyn opatrzył projekt Coco Chanel komentarzem: „Ta prosta sukienka będzie mundurem wszystkich kobiet z gustem.” Po upływie ponad 90 lat wiemy, że redaktor, który wziął na warsztat temat małej czarnej, nie pomylił się.

Pierwsza sukienka tego typu, do dziś uważana za bazę i wzorzec wielu projektów to jednolicie czarna, wyjątkowo prosta suknia sięgająca do kolan. W ramach projektu powstały również sukienki nieco dłuższe – sięgające do łydek lub do kostek. Co ciekawe, nazwa „mała czarna” nie wzięła się od tego, że sukienka była krótka. Sukienka zawdzięcza swoją nazwę prostocie i temu, że została wykonana tylko z jednej warstwy materiału.

Największy wzrost popularności małej czarnej wśród kobiet przypada na lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku. Wtedy to taka sukienka pojawiła się w filmie „Śniadanie u Tiffaniego”. Wystąpiła w niej znana aktorka tamtej epoki – Audrey Hepburn. Wyglądała tak zjawiskowo, że zaczęły brać z niej przykład inne gwiazdy oraz zwykłe kobiety.

Mała czarna dziś

Dziś mała czarna cieszy się bardzo dużą popularnością na całym świecie. Przez większość pań uznawana jest za podstawowy element garderoby. W połączeniu z prostym żakietem może stać się doskonała suknią na spotkanie biznesowe czy wyjazd na targi. Dokładając do niej skromne dodatki w postaci delikatnej ale eleganckiej biżuterii, mała czarna staje się suknią idealną na wyjście do teatru lub na eleganckie przyjęcie. W połączeniu z duża, krzykliwą i błyszczącą biżuterią, może świetnie sprawdzić się podczas wyjścia na imprezę do klubu.

Niezależnie od tego, dokąd wybieramy się w małej czarnej, nie możemy zapomnieć o założeniu do niej szpilek. Z takim rodzajem obuwia prezentuje się ona najlepiej.

Chociaż dzisiejsze małe czarne nie są tak proste jak te, które projektowała Coco Chanel, można przyjąć, że współcześni projektanci pamiętają o jej idei – ma być prosto, elegancko i na każdą okazję.

Na podstawie:

https://tematmoda.pl/mala-czarna-historia/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ma%C5%82a_czarna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *