podróże w dwudziestoleciu miedzywojennym

Najpopularniejsze uzdrowiska w dwudziestoleciu międzywojennym

W okresie dwudziestolecia międzywojennego uzdrowiska cieszyły się rosnącym zainteresowaniem, gdyż Polacy coraz chętniej spędzali wolny czas na świeżym powietrzu, stawiali na zdrowy tryb życia i nie stronili od aktywności fizycznej w postaci różnego typu sportów. Celem podróży wielu osób były właśnie miejsca, gdzie możliwe było ukojenie duszy i ciała. Duża zmiana zaszła szczególnie po przewrocie majowym, kiedy to postanowiono na nowo zorganizować polską turystykę i coraz chętniej korzystano z wakacyjnego relaksu. Ogromną popularnością cieszyły się kurorty górskie – szczególnie w Zakopanem, a zaraz potem Krynica znana ze swoich wód o właściwościach leczniczych. Obecnie salony SPA dostępne są niemalże na każdym kroku, a jakie renomowane uzdrowiska zyskały sławę w okresie dwudziestolecia międzywojennego?

podróże w dwudziestoleciu miedzywojennym

Dwudziestolecie międzywojenne a rosnąca popularność uzdrowisk i SPA

Okres dwudziestolecia międzywojennego z całą pewnością nie mógł się pochwalić luksusowymi i pięknymi uzdrowiskami ze względu na to, że polskie kurorty dopiero co zaczynały się rozwijać. Nie każdego również było stać na wyjazd do tak zwanych „wód”. W zawiązku z tym celem polskich turystów były zagraniczne uzdrowiska. Bardzo często swoje kroki kierowali oni do Czechosłowacji, gdzie do dyspozycji było uzdrowisko Marienbadem. W roku 1931 możliwe było wyruszenie do uzdrowiska z Warszawy, Poznania lub Lwowa. Na wyjazd z Warszawy można było zdecydować się w poniedziałek, środę lub w piątek, a z powrotem z Marienbadu było się we wtorek, czwartek bądź też w sobotę. Podróż z Warszawy była bezpośrednio do z Marienbadu i trwała zwykle około 20h. Możliwe było oczywiście szybsze pokonanie tej trasy, decydując się na podróż samolotem ze względu na to, że uzdrowisko to dysponowało swoim własnym lotniskiem. Tym oto sposobem możliwe było wyruszenie z Warszawy z samego rana i cieszenie się świeżym powietrzem czeskiego kurortu już w południe. Wbrew pozorom chętnych na taką podróż nie brakowało. Po dotarciu do Marienbadu, oczom turystów ukazywały się parki i ogrody, pięknie utrzymane drogi, zadbane budynki, elegancko i modnie ubrani przechodnie, a w nozdrza wdzierał się zapach lasów iglastych.

wyjazdy zdrowotne

Uzdrowisko to cieszyło się już tak duża sławą, że przybywano do niego zarówno ze względów zdrowotnych, jak i w celu zawiązania nowych znajomości i znalezienia sobie bogatego wybranka. Oferta Marienbadu była bardzo bogata. Do dyspozycji były naturalne kąpiele z kwasem węglowym, żelazem, minerałami czy z borowiną oraz hydroterapia, röntgenowanie, łaźnie parowe, sudatoria, leczenie wodą, wyciąg z drzew szpilkowych, elektryczne łaźnie, lekarskie mechaniczne terapie inhalatorium Bullinga, radowe emanatorjum, zakład Zandera i zakład dla metod fizykalnego leczenie. Pomieszczenia prezentowały się bardzo ładnie, urządzenia były utrzymane w higienie, a jedzenie dietetyczne. Pobyt w uzdrowisku Marienbad wynosił co najmniej kilka tygodni, a udawano się tam przede wszystkim w celu pozbycia się otyłości, cukrzycy, podagry, miażdżycy, wzdęć, hemoroidów, kamieni nerkowych, reumatyzmu, chorób kobiecych, nerwic, chorób serca i przeróżnych dolegliwości ze strony układu trawiennego. Niezależnie jednak od schorzenia każdemu zalecano picie skutecznych, ale niesmacznych marienbadzkich wód leczniczych. Oczywiście poza zabiegami kuracjusze mogli liczyć na sporą dawkę zróżnicowanej rozrywki. Marienbad był jednym z najekskluzywniejszych kurortów Europy, który gościł znane osobistości z królami i arystokratami włącznie.

uzdrowiskowy Zakład Kąpielowy

Najpopularniejsze Uzdrowiska i kurorty nie tylko na Kresach Wschodnich

Polscy humaniści bardzo chętnie odwiedzali uzdrowiska i kurorty znajdujące się na Kresach Wschodnich. Ogromną sławą cieszył się , gdzie w okresie dwudziestolecia międzywojennego zostało wybudowane potężne kąpielisko solno-siarkowe. Plaże z kolei zostały wzbogacone piaskiem, który przywieziono aż znad Bałtyku. W latach 30. Truskawiec mógł się pochwalić około 20 tysiącami kuracjuszy rocznie, co oczywiście przynosiło ogromne zyski. Spotykali się tutaj także wybitni artyści tamtego okresu. Dużą popularnością cieszył również kurort Worochta ze skocznią narciarską. Znanym zimowym kurortem były także Jaremcze. A ze swoich pięknych plaż słynęły Zaleszczyki, w których to panował tak ciepły klimat, że można był uprawiać winorośl. Druskienniki z kolei zawdzięczają w dużym stopniu swoją polarność często przebywającemu tam Józefowi Piłsudskiemu. Z siarczanych źródeł i malowniczego parku zdrojowego z sosnowymi lasami słynął zaś Niemirów.

Druskieniki w dwudziestoleciu międzywojennym

Największym i najstarszym uzdrowiskiem w województwie podkarpackim jest Iwonicz Zdrój, który zasłynął z wód termalnym o leczniczych walorach i z doskonałego klimatu. W XIX wieku hrabia Załuscy zbudowali w parku pierwszy zakład kąpielowy i pensjonaty mające europejski charakter. Intensywny rozwój Polski pod kątem powstawania uzdrowisk i kurortów można było zaobserwować w miejscowościach takich jak Krynica, Kazimierz Dolny nad Wisłą, Szczawnica, Otwock (mazowieckie), Ojców (małopolskie), Oborniki Śląskie (dolnośląskie), Brzozów-Zdrój i Sianki (podkarpackie), Opolno-Zdrój (dolnośląskie), Czarniecka Góra (świętokrzyskie), Sokołowsko (Sudety) czy Żegiestów.

źródło: Klub  Polski (Mariańskie Łaźnie), Marienbad 1931Agencja FORUM

Zdjęcia pochodzą:

1. https://audiovis.nac.gov.pl/obraz/174554/00f4e24f98b2c56f6954daac0ab7f53c/

2. https://audiovis.nac.gov.pl/obraz/174551/00f4e24f98b2c56f6954daac0ab7f53c/

3. https://audiovis.nac.gov.pl/obraz/15944/00f4e24f98b2c56f6954daac0ab7f53c/

4.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *